top of page

Dolejšek a hořejšek

V BDSM se pro označení rolí, které jsou vztaženy k právě probíhající scénce nebo dlouhodobému nastavení používají pojmy hořejšek a dolejšek. Někdo je taky switch a ten tyto polohy v různém intervalu střídá.

Obecně vzato, hořejšek je dominantní, dolejšek submisivní. Protože to drtivé většině lidí, kteřé se začnou o BDSM povrchně zajímat uniká, dolejšek je ten co scénku řídí. Pokud se bavíme o konsenzuálním BDS založeném na dobrovlném, rozumném a bezpečném chování, pak je to samozřejmě dolejšek, který dává limity, nastavuje praktiky a říká STOP. Je laická, naivní a nebezpečná představa, že hořejšek je pánem všeho. Limity, praktiky musí být smluveny předem a hořejškem naprosto dodržovány. Cokli za tím je omezování svobody případně jiné kriminální chování, právně postižitelné.

Občas narážím na takové nápady a chování lidí, kteří o sobě prohlašují, že jsou dominantní a zaměňuji fantasii s realitou. Realita má své limity a pravidla. 

Takže, když si tady na blogu zahrávám s “nedobrovolností”, je to jen fantasie. Základem všeho je dohoda ajejí respektování. To je základní rozdíl mezi opravdovým BDSM enthusiasmem a prachsrpostým primitivním násilnictvím. S tím druhým nechci mít nic společného a do BDSM nepatří ani konečkem prstu.


Comments


bottom of page